Sažetak | Teorija igara je složeno područje proučavanja koje ima primjenu u širokom rasponu disciplina, od ekonomije i politike do biologije i psihologije. U svojoj srži, teorija igara se bavi razumijevanjem načina na koji pojedinci i grupe donose odluke u strateškim situacijama u kojima ishodi ovise o akcijama više igrača. Analizirajući poticaje, sklonosti i ponašanja igrača, teoretičari igara imaju za cilj predvidjeti i objasniti ishode tih interakcija, kao i uočiti strategije koje mogu pomoći igračima da postignu svoje ciljeve.
Jedan od ključnih pojmova u teoriji igara je ideja igre, koja se odnosi na bilo koju situaciju u kojoj postoje dva ili više igrača koji imaju različite moguće radnje ili strategije koje mogu poduzeti, gdje isplata ili ishod ovise o izborima koje su napravili svi igrači. Igre mogu imati mnogo različitih oblika, od jednostavnih igara za dva igrača poput kamen-škare-papir do složenih igara za više igrača poput zatvoreničke dileme ili borbe spolova. Kako bi se igre analizirale i dalo predviđanje o ishodima, teoretičari igara koriste razne matematičke modele i alate, uključujući stabla odlučivanja, Nashovu ravnotežu i matrice igara. Ovi alati im omogućuju uočavanje dominantnih strategija, procjenu utjecaja različitih vrsta informacija na odluke igrača i predviđanje kako će se igrači vjerojatno ponašati u različitim scenarijima.
U ovom radu najviše ćemo se posvetiti razmatranju igre s dva igrača. Nakon uvodnog opisa i definicije igre, počet ćemo s opisivanjem igara s dva igrača. U najjednostavnijem slučaju, za nula – suma igre s dva igrača pokazat ćemo kako se takve igre rješavaju. Spomenut ćemo važne pojmove kao što su: strategija, matrična igra, matrica plaćanja i tablica isplata, princip dominacije, sedlo, mješovite i čiste strategije. Isto tako ćemo spomenuti ne nula – suma igre s dva igrača. U ovoj vrsti igre interesi igrača nisu strogo suprotstavljeni. Igrači mogu međusobno surađivati, što znači da je i ponekad omogućena komunikacija među njima. Pojasniti ćemo pojmove Nashova ravnoteža, Paretovo načelo i što je Zatvorenikova dilema. Nakon igre s dva igrača na primjeru ćemo pojasniti igru s tri igrača i prikazati kako se mogu dogoditi određene koalicije u igri te spomenuti pojam karakteristične funkcije igre. Na samom kraju rada ćemo spomenuti primjenu igara s N igrača u strateškom glasanju u politici te u drugim područjima. |